Пребарај го блогов

петок, февруари 10, 2006

Моето родно место


Секој на светот е нормално највеќе на светот да си го сака своето родно место.
Тоа важи и за мене - Старо Нагоричане е моето родно место.

На овој блог ке пишувам секогаш кога ке имам време и кога со мислите ке сакам да сум во моето родно место.

Со овој блог се надевам дека ке успеам:
- Да ја афирмирам дел од богатата историја на мојот роден крај;
- Да ги афирмирам многуте културно историски споменици:
- Да афирмирам дел од луѓето кои потекнуваат и го сакаат овој крај;
- Да ја зголемам изгледната туристичка атрактивност на овој крај со оглед на сите споменици во овој крај и убавиот крајолик;


7 коментари:

|BURGLAR| рече...
Коментаров го отстрани администратор на блог.
neo-geo рече...

cestitki za blogot, se nadevam po uspesnata e-revolucija, r-evolucija, ke pieme vince pod nekoja debela senka vo rodniot ti kraj :)

Teko рече...

Одлично, ова ми мириса на добар блог. Треба малку да си ја популаризираме нашата држава и убавините што ги има таа.
Секое место си носи своја убавина, приказна, традиција обичаи ...
Одлично ... продолжи

Анонимен рече...

Za sramovi crni ne znam kaj se naoga!
Mnogu uspeh vo blogiranjeto!

Анонимен рече...

Dobro e .Go najdov na linkot!
Navestina ne si ja poznavame drzavata.

volan рече...

Теко - благодарам на твоете мислење дека ова ти мириса на нешто добро...

Ке се потрудам на овој начина да си го попларизирам моето родно место, иакао за жал во динамиката на времето, се помалку имам време за мојот роден крај..

Пошто знам дека живееш и работиш во Чикаго, ја сваќам твојата носталгија за нашиов крај.
Имено и самиот неколку години живеев и работев во Багдад Ирак и знам како изгледа да не си ја видиш државата ти - и по цела една година.
Навистина чувството кое те обзема кога ке осетиш дека си блиску до својот роден крај е посебно - некое свемирско чувство - имаш осет дека трепериш како кога ке ја видиш саканата особа или своите деца на пример....

За анонимусот - ако продолжиш и понатаму да го пратиш блогот ке ти објаснам и повеќе а сега само на кратко...

Старо нагоричане се наоѓа во близина на Куманово нецели 7 км. а е во правец на Крива Паланка па кај Костоперските карпи оние големите сто се како печурки, се врти лево за манастирот Прохор Пчињски.

На нецел километар од свртувањето те сретнува едно од некогаш поконцентрираните села во Македонија...

Во центарот на селото е и црквата св.Ѓорѓи - за која секако посебно ке посветам неколку стории - бидејки заслужува - Една од најубавите иконописани цркви во Македонија е и што е најбитно фреските се свежи како сега да се нацртани а се работи за - средновековен сакрален објект со уметнички вреден византиско фреско-живопис позначајни се: Црквата "Св. Георги" (Старо Нагоричане) изградена 1071 година, а обновена 1313/18 година

http://www.kumanovo.gov.mk/?jazik=1&id=020402

сега за сега да не должам многу види го горниот линк...

За повеќе има време...

Анонимен рече...

Excellent, love it! here

Loading...

Архива на блогот

Site Meter