РАДЕ ВАСИЉА СПАСИЌ
Р О Д О С Л О В
(Г Е Н Е А Л О Г И Ј А)
Р О Д А Ј О В Ч И Н И Х
И З
С Е Л А С Т А Р О Г Н А Г О Р И Ч А Н А
Р О Д О С Л О В
(Г Е Н Е А Л О Г И Ј А)
Р О Д А Ј О В Ч И Н И Х
И З
С Е Л А С Т А Р О Г Н А Г О Р И Ч А Н А
КУМАНОВО, ЈУЛИ 2003 год.
РАДЕ ВАСИЉ СПАСИЌ (Аутор ове генеалогије)
БЕЛЕШКА О АУТОРУ
Раде Спасиќ (Васиља) роѓен је у селу Старом Нагоричану код Куманова, 9 јула 1943 године од оца Васиља и мајке Васке. Један е од савременика из Рода Јовчевих. Основну осмогодишњу школу завршио је у родном селу у О.Ш.,,Светозар Марковиќ’’ која је радила и у којој се све укупни наставно–васпитни процес изводио на српском језику. Основно образовање завршава, такореќи, у оно време када пристижу прве генерације завршених осморазредника, који су осмогодишњу школу завршили по Закону за обавезно осмогодишње образовање.Време у које Раде завршава осмогодишње образовање поклапа са оним враменом када се сеоска деца масовно почињу записивати у средњим школама, којих је све више у Куманову: Гимназија “Гоце Делчев”,Екомонска школа ‘’Моша Пијаде”, Техничка школа “Наце Буѓони”, Школа за ученике у привреди , Пољопривредна школа и тд. у Куманову, као и у Републици Македонији и широј заедници СФРЈ.
Родитељи Васиљ и Васка напаќени сеоским мукама, нису хтели да њихов син јединац остане на селу . У толико више, што су се у то време осеќали трагови сиромаштине и беде , које су селу нанели татозвани колективи, Зато су одлучили да га пошаљу на занат, што су и учинили . Меѓутим Раде је хтео да поѓе у школу, тамо где је било веќина његових другова из села и школе. Зато, и ако са малим закашњењем, захваљујуќи мајчиној молби, записује се у први разред Економске школе “Моша Пијаде” у Куманову. Под веома тешким околностима, ту завршава прва два разреда, да би даље продужио у треќем разреду у Средњој железничкој школи “Ж.Ш.Ц.” у Земуну, где се пријавио на конкурсу и издејствовао скромну стипендију. После завршавања споменуте школе, школске 1962/63 године, запошљен је као приправник на зелезници, мењајуќи радна места да би се увео у праксу зелезничарске струке.
Војску у ЈНА служи од 1966 до1968 године у Пожаревцу и Крагујевцу у роду радиотелеграфиста. После вракања из ЈНА, ради на Железничкој станици у Куманово, да би месеца Новембра 1971 године прешао да ради у “Фершпеду” у Скопљу, а од 1973 године “Фершпед” отвара своје претставништво и у Куманову у саставу царинске службе, где Раде Спасиќ прелази на посао и ту продужава да ради. Овде остаје све до 1993 године одакле је поново премештен на Граничној испостави на новоформираној Македонско-Југословенској граници у селу Табановцу.
Своје образовање у струци завршио је ванредним путем студирањем и марљивим радом. На тај начин завршио је Вишу саобраќајну школу у Загребу 1975 године и Саобраќајни факултет у Загребу 1990 године . Цео му је живот испуњен радом и образовањем, Пензионише се 2002 године у звању дипломираног саобраќајног инжењера.
Писањем ове ГЕНЕАОЛОГИЈЕ-РОДОСЛОВА Ј О В Ч И Н И Х из села Старог Нагоричана, часно је одужио дуг према родноме селу, према својим предцима и према будуќим потомцима из Рода ЈОВЧИНИХ , остављајуќи им у аманет да се познају, поштују, помажу и воле!!!
Господњег 2003 лета,месеца Јула С. Р.
К У М А Н О В О
Нема коментари:
Објави коментар